BioPhys Spring 2022

napísal (počet komentárov: 0)

Posledné májové dni na Technickej fakulte patrili podujatiu 21th International Workshop for Young Scientists BioPhys Spring 2022 (BPS 2022), ktoré opakovane, už po štvrtý krát, organizoval organizačný výbor niekdajšej Katedry fyziky, teraz Ústavu elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky. Na podujatí sa stretli vysokoškolskí učitelia, vedeckí pracovníci a doktorandi z rozličných akademických a vedeckých inštitúcií z Poľska (Institute of Agrophysics, Polish Academy of Sciences, Lublin), z Českej republiky (Česká zemědelská univerzita, Praha), z Maďarska (Hungarian University of  Agriculture and Life Sciences, Gödöllő) a dokonca až z Indonézie (National Institute of Technology, Bandung).

Medzinárodný workshop pre mladých vedcov a doktorandov BioPhys Spring je podujatie, ktorého ambíciou je vytvárať platformu pre prezentáciu vedeckých výstupov a výmenu odborných skúseností v prívetivej atmosfére porozumenia a spolupráce. Ako vyplýva z názvu, tematicky je BPS workshop zameraný na aplikáciu fyziky v oblasti poľnohospodárstva, energetiky, pri spracovaní potravín a v ďalších oblastiach. Prvýkrát sa konal workshop v roku 2001 v Prahe, ostatný 21. ročník podujatia je potvrdením úspešnej tradície, ktorú nenarušilo ani obdobie pandémie. Kým v roku 2020 a 2021 sa podujatie konalo formou video-konferencie, v tomto roku podujatie, aj vďaka pokročilým informačno-komunikačným technológiám, mohlo prebehnúť hybridnou formou – prezenčne v priestoroch kongresovej sály Výskumného centra AgroBioTech a v online priestore prostredníctvom MS Teams.

Podujatie BioPhys Spring 2022 otvoril dekan Technickej fakulty SPU v Nitre, prof. Gálik. Vo svojom príhovore ocenil význam podobných vedeckých podujatí a zdôraznil, že veda bez mladých ľudí nemôže existovať. V rámci programu BPS odzneli zaujímavé prednášky významných odborníkov a príspevky doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov zo spomínaných inštitúcií, pričom rokovanie prebieha výlučne v anglickom jazyku. Atraktívnou súčasťou programu BPS sú tradične aj zaujímavé experimenty z fyziky, tentokrát na tému „The Wonders of Liquid“ – príprave a prezentácii experimentov sa venuje prof. Seres v spolupráci s prof. Víg (za prínos v oblasti vyučovania a popularizácie fyziky bola prof. Seresovi v Maďarsku udelená cena „Ericsson Award for Physics Teaching“). Vedecká úroveň workshopu aj počet účastníkov každý rok narastá (v tomto roku bolo prezentovaných 53 príspevkov), a to aj napriek tomu, že tento druh vedeckých podujatí je z hľadiska akreditácie takmer bezvýznamný. Z nášho pohľadu hodnota BPS workshopu spočíva v tom, že doktorandi získavajú veľmi užitočné skúsenosti s prezentáciou vlastných vedeckých výsledkov, vystúpenia kolegov z iných akademických inštitúcií sú významným zdrojom vedeckej inšpirácie a v neposlednom rade účastníci získavajú z prvej ruky informácie a kontakty nevyhnutné pre smerovanie výskumu či kreovanie vedeckých tímov na medzinárodnej úrovni a na báze priateľských vzťahov.

Na záver sa nám žiada zdôrazniť, že podobné vedecké podujatia majú pre Technickú fakultu význam z viacerých hľadísk: je to jeden z najlepších spôsobov zviditeľňovania a zvyšovania kreditu fakulty, zároveň je to príležitosť pre osobné stretnutia odborníkov z rozličných oblastí, priestor pre podnetné diskusie, efektívny spôsob výmeny informácií, skúseností a vytvárania kontaktov, ktoré sú nevyhnutným predpokladom pre formovanie vedeckých tímov na národnej i na medzinárodnej úrovni a nutnou podmienkou pre presadenie sa v európskom výskumnom priestore.

 

Vlasta Vozárová

Zuzana Hlaváčová

Ísť späť