Zaujímavé poznatky získané v Užiciach (Srbsko) v rámci Erasmus+ mobilít

Dekan TF  v Užiciach (Srbsko)

V dňoch 22.4. až 26.4.2024 sa uskutočnila mobilita zamestnancov TF v rámci programu Erasmus+. Mobility sa zúčastnili prof. Roman Gálik, prof. Zdenko Tkáč, doc. Kosiba, doc. Žarnovský, Ing. Bernát a Ing. Záležák. Stretnutia na Akadémii odborných štúdií Západneho Srbska boli orientované na umelú inteligenciu a IT trendy vo vzdelávaní podľa potrieb hospodárstva. Súčasťou mobility bolo aj stretnutie s Radou zamestnávateľov Akadémie. Za hosťujúcu stranu sa stretnutí zúčastňovali okrem akademických funkcionárov pod vedením prezidentky akadémie Dr. Ljubice Diković, Ing. Any Petrović, PhD. - bývalej odbornej asistentky na Ústave elektrotechniky, automatizácie, informatiky a fyziky TF SPU v Nitre aj predstavitelia praxe Ranko Marković - IML Robot Designer zo spoločnosti Inmold a Rasko Kodzopeljic – technický riaditeľ spoločnosti Matis.

Súčasťou mobility bolo aj stretnutie so študentmi Akadémie odborných štúdií formou prednášky na tému „Inovácia a aplikácie paradigmy priemyslu 4.0 v rámci spoločnosti Inmold“. Po prednáške sa konala panelová diskusia na tému „Potreby ľudských zdrojov v MES Industry 4.0“ aj za účasti zamestnancov Technickej fakulty.

Účasť na mobilite bola výbornou príležitosťou na prehĺbenie vzájomnej spolupráce oboch akademických inštitúcií v oblasti implementácie priemyslu 4.0 do vyučovacieho procesu,  vzájomnej podpory v projektových, výskumných a publikačných aktivitách do budúcich rokov, ako aj v oblasti podpory otvorenosti štúdia na všetkých troch stupňoch štúdia na oboch inštitúciách.